700 Views

Kick box, uzak doğu sporlarından oluşan bir savunma sporudur. Aslında kick box sadece savunma sporu değil aynı zamanda da yarışma sporudur. Uzakdoğu sporlarının bir arada harmanlanması ile oluşturulan kick box, hem güç hem de tecrübeye dayanan bir spordur. İki rakip arasında yapılan bu spor, çeşitli yumruk ve tekme teknikleriyle yapılmaktadır.

Kick box sporunda çeşitli tekme ve yumruk teknikleri yer aldığı için mutlaka eldiven, kask ve dişlik kullanılması gerekir. Bu sporda uzmanlaşmak isteyen kişilerin doğru şekilde eğitim alarak, kurallara uygun bir tekniğe gücünü dayandırılması gerekir. Kick box sporunda ülkemizde lisanslı sporcuların sayısı yaklaşık 190.000 kişidir. Her geçen gün lisans sahibi olan sporcular da artmaktadır.

 Kick Box Sporunun Faydaları

– Kick box yapan kişinin tüm vücudu koordinasyonlu şekilde çalışır.

– Aerobik özelliği fazla olan bu sporda kişiler yüksek kalori harcar.

– Düzenli yapılan kick box, hem stresi azaltır hem de kişinin deşarj olmasını sağlar.

– Kişilerde koordinasyonun gelişmesine yardımcı olur. Özellikle sporla beraber el, göz, ayak gibi uzuvların koordinasyonu daha uyumlu hale gelir.

– Yapılan savunma sporu kişilerin daha hızlı düşünme kapasitesinin oluşmasını sağlar.

– Kişilerde özgüven duygusunun artmasını sağlar.

– Spor esnasında kalp hızlı çalışır ve bu sayede vücuda daha fazla oksijen girer. Bu sayede vücutta biriken toksinler de daha kolay atılır. 

– Çalışmalar esnasında sporcular Endorfin hormonu salgılar. Bu hormon da sporcuların mutlu olmasını sağlar.

Kick Box Sporunun Branşları

Kick Box sporu toplamda 7 branştan oluşur. Bu branşlar şu şekildedir;

1- Light Contact,

2- Point Fighting,

3- Low Kick,

4- K 1 Rules,

5- Full Contact,

6- Kick Light ve

7- Müzikli Form.

Bu branşlar içerisinde Point Fighting, Kick Light ve Light Contact tatemi sporlarıdır. Tatemi sporları 6 x 6 metre ya da 8 x 8 metre ölçüler arasında yer minderinde yapılan sporlardır. 

Kick Boxda Etkili Teknikler

Kick Box sporunda çeşitli teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler kendi içerisinde el teknikleri, ayak teknikleri ve sıçrama hareketi ile yapılan teknikler olarak ayrılır. El teknikleri kendi içerisinde 6 farklı çeşide ayrılır;

– Üst blok,

– Alt blok,

– Mide seviyesi blok,

– Yumruk yanı,

– Yumruk sırtı,

– Direk yumruktur.

Kick box sporunda ayak teknikleri ise kendi içerisinde 6 farklı çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;

1- Yan tekme,

2- Ön tekme,

3- Süpürge,

4- Dairesel tekme,

5- Balta tekme,

6- Hilal tekmedir. 

Bu tekniklerin dışında ayrıca sıçrayarak yapılan teknikler de mevcuttur. Sporda özellikle bir müsabaka söz konusu ise el ve ayak tekniklerinin her biri müsabaka içerisinde eşit olarak kullanılmaya çalışılır. Ayak teknikleri genellikle rakibe güçlü bir şekilde vurma işlevinde olunduğunda uygulanır. 

Kick Box Sporuna Başlangıç Yaşı

Kick Box sporu genel açıdan bakıldığında branşları 7 yaşından büyük herkes için uygundur. Yani 7’den 70’e herkes bu spor dalında uzmanlaşabilir. Kick Box sporcu lisans yaşına bakıldığında ise bu yaş 8’dir. 8 yaşından itibaren çocuklara Kick box sporu için lisans düzenlenebilir.

Kick Box sporu ülkemizde her ilde eğitimi verilen bir spor dalıdır. Özellikle illerde spor kulüpleri ile özel spor merkezleri bu eğitimi vermektedir. Bu spor ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin vermiş olduğu eğitim kurumlarında da bir ders olarak gösterilmektedir. Kick box eğitmenleri ise Türkiye Kick Box Federasyonu’ nu tarafından eğitimcilere verilmektedir. Bu eğitimleri veren kişilerin Antrenörlük Belgesi bulunmaktadır. 

//selfdefansakademi.com/wp-content/uploads/2022/08/Asset-4.png

Alanlarında Uzman, Sertifikalı Eğitmenler ile Self Defans (Öz Savunma), VİP Koruma Eğitimi, Özel Güvenlik, Resmi Kurumlara ve Özel Şirketlere Savunma Eğitimleri veren bir kurumdur.

ŞİMDİ ABONE OL

Güncellenmek için bültenimize abone olun. Spam yapmamaya söz veriyoruz.